Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

TEST Harman Kardon SOHO wireless: drobné štýlovky, ktoré očaria

doucha.sk

11.10.2016

Káblovú verziu Harman Kardon Soho som testoval ešte začiatkom roka 2014. To už je celkom solídna doba, takže si veľmi z toho už nepamätám. Spomínam si však na to, že to boli úžasne skladné a malé slúchadlá s príjemným zvukovým prejavom. Po dva-a-pol roku sa mi do rúk dostáva súrodenec Soho wireless, ktorý stratil potrebu byť spojený káblom a pridáva tak extra mobilitu. Popravde, celkom som sa im potešil, keďže som si prednedávnom kúpil iPhone 7 (bez 3,5 mm konektoru) a robím si taký malý prieskum medzi Bluetooth slúchadlami. Hľadám totiž nového kandidáta a možno Soho wireless bude jedným z nich.
Balenie
Balenie obsahuje: slúchadlá Harman Kardon Soho Wireless, nabíjací microUSB kábel, prepojovací kábel s 3,5 mm jackom, puzdro, potrebnú dokumentáciu

H/K Soho Wireless

Dizajn a konštrukcia

Po dizajnovej stránke sa toho od staršieho súrodenca veľa nezmenilo. Stále ide o relatívne maličké on-ear slúchadlá s malými náušníkmi, ktoré sa dajú zložiť do príjemných rozmerov. Retro štýl, ktorým slúchadlá dýchajú, si zaslúži pochvalu. Soho wireless totiž vzbudzovali skutočne veľa pozornosti, a to najmä v elegantnom hnedom prevedení, ktoré som testoval. Čo je však novinkou, je celková povrchová úprava. Harman Kardon tentoraz vsadil na kožu, ktorá sa nachádza doslova všade. Vďaka tomu vyzerajú slúchadlá skutočne luxusne a honosne. Kožený je hlavový most, poťah náušníkov a dokonca aj vonkajšia strana mušlí.

H/K Soho Wireless
H/K Soho Wireless
Pozornému oku neujde fakt, že bezdrôtovej verzii pribudli dva viditeľné nové prvky. Tým prvým je krytý nabíjací microUSB konektor, tým druhým je multifunkčné tlačidlo s logom Bluetooth. Jeho stlačením slúchadlá zapnete, resp. vypnete a dlhším podržaním aktivujete režim párovania. Pomerne jednoduché ovládanie dopĺňa rafinovanejšie dotykové, ktoré však na pohľad neodhalí ani expert. Dotyková plôška je totiž ukrytá pod koženým poťahom pravej mušle. Skutočne elegantné riešenie, za ktoré si výrobca zaslúži pochvalu. Ovládanie je vysvetlené na viacerých miestach na škatuľke od slúchadiel, pre istotu len zhrniem gestá – posunom nahor/nadol upravujete hlasitosť, posunom doprava/doľava sa presúvate medzi skladbami a krátkym ťuknutím pozastavíte prehrávanie, resp. prijmete hovor.

H/K Soho Wireless
H/K Soho Wireless

Z hľadiska komfortu môžem tieto drobné slúchadlá iba chváliť. Nehrozí samovoľné vysúvanie mušiel, ani pád z hlavy. Priľnavosť mušiel je ideálna, necítil som potrebu “oddýchnuť si od nich” ani po dvoch-troch hodinách počúvania. Párovanie s počítačom alebo mobilom je jednoduché a intuitívne, vďaka NFC dokonca aj rýchle. Zabudovaná batéria dokáže živiť slúchadlá niekoľko hodín, mne sa podarilo dosiahnuť výdrž okolo 8 hodín a slúchadlá ešte ďalej hrali.

H/K Soho Wireless

Pochvalu si zaslúži aj skladacia konštrukcia, vďaka čomu sú slúchadlá skutočne ultra-prenosné. V balení dokonca nájdete priložené pekné puzdro, no počas zimných dní ich bez problémov zložíte aj do vrecka kabátu.

H/K Soho Wireless

Zvuk
Po zvukovej stránke sú Soho wireless určené… no, skrátka všetkým. Nevynikajú svojim naladením natoľko, že by som mohol povedať, že si na svoje prídu hudobní analytici, milovníci basov alebo rockeri. Prednes je ladený tak, aby vyhovel každému. Na slúchadlách sa relatívne dobre počúvala ako elektronika, tak aj jazz či napríklad spomínaný rock. V nastavení zvuku cítiť jemnú prítomnosť basov, ktoré však nejdú extra do popredia. Dominuje pásmo stredov, ktoré som musel v ekvalizéri jemne stiahnuť, aby neznelo príliš “ampliónovo”. Výšky sú čisté, bez nejakých negatívnych sprievodných javov.

H/K Soho Wireless

Malé meniče však dokážu vybudiť celkom slušnú hlasitosť, ktorá nedeformuje nástroje ani pri vyšších hlasitostiach. Soho wireless ma prekvapili celkom solídnym soundstageom. Celkovo hodnotím prednes ako príjemne neutrálny. Stačí však keď sa s ním trocha vyhráte, vytiahnete basy, znížite jemne stredy a dostanete veľmi pekne sfarebný zvuk, ktorý poteší aj tých náročnejších.

H/K Soho Wireless

Záver
Soho wireless sú podarené drobné slúchadlá, ktoré budú skvele reprezentovať na cestách. Sú krásne, majú štýl, sú ultra prenosné a vydržia s vami potiahnuť jeden pracovný deň. Trochu vysoko nastavená je však ich cenovka, pretože 279 eur za minislúchadlá, ktoré nemajú síce zlý zvuk, avšak ani ničím extra vynikajúci, je stále dosť. Prijateľná by bola pre mňa cenovka do 250 eur. V tejto kategórii však nenájdete veľa konkurentov, a tak aj Soho wireless si nájdu svoju cieľovku. V hnedom prevedení (okrem toho dostupnom aj v bielom a čiernom) sú totiž neodolateľné. Ja osobne by som však možno pouvažoval, oželel Bluetooth a investoval do rovnako štýlových AKG N60NC s (pre mňa cennejšou) technológiou aktívneho potláčania okolitého hluku.

Pošlite článok známemu