Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

TEST Harman Kardon Onyx: špička aj po čase

doucha.sk

12.01.2016

Onyx patrí medzi stálice na našom trhu. Predstavený bol už dávnejšie, dokonca sa dočkal aj sesterského modelu Onyx Studio a Onyx Studio 2, avšak u nás sa stále predáva pôvodný Onyx vcelku dobre. Nájsť ho môžete vo viacerých e-shopoch aj kamenných predajniach, preto sme sa mu rozhodli pozrieť na zúbok aj po takom čase.
Špecifikácie:
Výkon: 60 W
Reproduktory: 4 x 15 W reproduktor
Batéria: 2 500 mAh, výdrž do 6 hodín
Pripojenie: 3,5 mm jack, Bluetooth, NFC, Wi-Fi, DLNA, AirPlay
Rozmery: 274 x 299 x 163 mm
Hmotnosť: 3,6 kg

Balenie
Vo väčšej škatuli sa nachádza rozmerný a nie príliš ľahký reproduktor (3,6 kg). Okrem neho v balení nájdete napájací adaptér, krátku dokumentáciu a adaptér pre britské zásuvky.

Harman/Kardon Onyx

Dizajn a konštrukcia

Jedným z prvotných a hlavných lákadiel reproduktora je jeho podarený dizajn. Nech už máte domácnosť či kanceláriu zariadenú akokoľvek, Onyx bude skrátka tým moderným, oko-pútajúcim kusom doplnku, ktorý ten celok skrášli. Unikátny kruhový dizajn s miernym nahnutím, masívny kovový úchyt, koža. To všetko bude pútať vašu pozornosť, aby ste Onyxu venovali chvíľu. Harman Kardon pri výrobe tohto kusu opäť nesklamal a použil len tie najkvalitnejšie materiály. Vďaka tomu sa síce cena vyšplhala trochu nahor, avšak za svoje peniaze dostanete solídny kus hardvéru.

Harman/Kardon Onyx

Prednej strane dominuje látkový ochranný poťah s logom výrobcu, pod ktorým sa ukrýva štvorica reproduktorov – dva trojpalcové woofery a dva 3/4-palcové tweetre. Onyx tiež disponuje dvoma pasívnymi žiaričmi, vďaka čomu sa z neho dostáva pekný, vyrovnaný zvuk. Ale o tom neskôr. Otáčam reproduktor a odhaľujem zadnú stranu. Dostáva sa mi pohľad na koženú, dizajnovo čistú stenu, na ktorej spodu sa ukrýva séria konektorov. Čaká tu na vás AUX IN, USB slúžiace na nabíjanie pripojených zariadení, vlastný nabíjací konektor a tlačidlo WPS, pre bezdrôtové pripojenie reproduktoru do vašej domácej siete.

Harman/Kardon Onyx

Ovládacie tlačidlá sa usídlili na vrchnej strane, sú dotykové a LED-podsvietené. Nájdete tu tlačidlo napájania, ovládanie hlasitosti, Bluetooth a Wi-Fi tlačidlo. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Škoda však, že Harman Kardon nepribalil k reproduktoru aj malý ovládač. Ja si väčšie reproduktory zvyčajne umiestňujem na policu na opačnej strane pracovne a kvôli vypínaniu či párovaniu ďalšieho zdroja zvuku sa mi občas nechcelo vstávať. Čiastočne to rieši aplikácia pre smartfóny (iOS aj Android), ktorá poslúži ako diaľkové ovládanie, aj to však limitovane. Môžete prostredníctvom nej ovládať hlasitosť reproduktoru či vidieť zostávajúcu kapacitu batérie alebo napríklad meniť zdroj zvuku (Bluetooth, DLNA, AirPlay).

Harman/Kardon Onyx

Nastavenie a spustenie reproduktoru je v prípade využitia Bluetooth/NFC jednoduché a priam bleskové. Žiadna veda. Možností pripojenia je tu však viacero. Zvuk môžete tiež streamovať cez Wi-Fi prostredníctvom AirPlay (iOS) alebo DLNA (Android, PC, …). Takýto druh pripojenia je však už trošku náročnejší a aj ja sám som musel siahnuť po manuáli.

Harman/Kardon Onyx

Zvuk
Ak ste si mysleli, že Harman zaujme iba vzhľadom, tak ste na omyle. Po úspešnom pripojení som nahodil obľúbený playlist a spustil parádu. Celkový dojem? Paráda! Vďaka dvom wooferom sú basy hutné a dunivé, o to viac, ako si reproduktor správne umiestnite. Ja som ho počas testovania mal na drevenej polici, vďaka čomu sa zvuk ešte znásoboval. Páči sa mi, že Onyx nemal vôlu “cestovať” ani milimeter, hoci dunel a hral skutočne nahlas. Konštrukčná stabilita v spojení s mohutným zvukom ho pasuje do role kandidáta na domáci “minisystém”.

Harman/Kardon Onyx

Onyx je okrem toho hlučný, blízko maximálky dokáže ozvučiť aj sto metrov štvorcových obytného či kancelárskeho priestoru. Je tak dobrým spoločníkom nielen na žúrky, ale aj na pokojné večerné chilloutové počúvanie. Pri väčšine počúvaných skladieb vykazoval Onyx špičkovú kvalitu zvuku, pekný soundstage a jasné stredo-výšky.

Záver
S reproduktorom som bol počas dlhodobého testovania spokojný a fungoval ako primárny audiosystém v našej domácnosti, keďže zo všetkých testovaných produktov ponúkal najvyššiu kvalitu. Čo však môže odradiť je stále vyššia cenovka. Za 449 eur síce dostanete poriadnu dávku zvuku, kvalitné a odolné telo, pekný dizajn, avšak stále je to relatívne dosť. Z konkurenčných produktov možno spomenúť Bang & Olufsen BeoPlay A6, ktorý však stojí raz toľko, čo Harman Kardon Onyx a Bose SoundTouch 20, ktorý zasa zoženiete o približne 50 eur lacnejšie, no neponúkne zrovnateľnú kvalitu zvuku.

Pošlite článok známemu