Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Test bezdrôtových slúchadiel

TouchIT

09.06.2015

Náš špeciálny test sme zamerali na tri modely slúchadiel s technológiou Bluetooth. Ide o slúchadlá z prémiového segmentu. Všetky hrajú dobre, naše výhrady k reprodukcii preto berte ako výsledok porovnávacích testov. Faktom je aj to, že priame porovnanie vždy ukáže viac. A tak sme ich hodnotili aj medzi sebou. Každý model z testovanej trojice bude pre iného používateľa, stačí si len vybrať.
AKG K845 BT
Vyberáme slúchadlá
     Prinášame päť tipov, ktoré uľahčia výber slúchadiel. Každý hľadá niečo iné, no rozdiely v slúchadlách sú značné. A to neplatí len pre lacný segment. Úprimne povedané, ani slúchadlá nad 150 eur sa nedajú poriadne nosiť. Otázkou je, ako na to prísť, keď sú zabalené a nemáte možnosť ich vyskúšať.

1. Ultra prenosné alebo prenosné? - Zvukovo aj in-ear slúchadlá dokážu vytvoriť špičkový zvuk. Na dynamiku veľkej mušle to však u drvivej väčšiny typov zatiaľ nedosahuje. Ak teda nepotrebujete slúchadlá do uší a hľadáte živší zvuk, oplatia sa supra-aural slúchadlá.

2. Spojovací most – Ten je základom všetkého (ne)pohodlia. Ak je úzky a nemá polstrovanie, zbystrite pozornosť. Naopak široký most, aj keď by sa zdalo, že ide o paradox, je pohodlnejší a to dokonca aj bez výstuže.

3. Uchytenie mušlí – Jeden z významných prvkov, aby slúchadlá držali na hlave a zároveň príliš netlačili na uši, prípadne nespôsobovali bolesť hlavy. Ak sú mušle na supra-aural slúchadlách vedené bez „výhybky“ zväčšujúcej oblúk pri ušiach, je tu riziko, že budú tlačiť viac.

4. Polstrovanie - Nemusí byť vysoké ani hrubé. Určite však musí byť mäkké, inak nebude také poddajné a budete cítiť, ako by ste mali na ušiach niečo, čo nedolieha. Ak je to možné, pokúste sa aspoň trochu stlačiť polstrovanie na mušli.

5. Zvuk – Spolu s konštrukciou rovnocenne dôležitý parameter. Ako sa vraví, radšej raz vidieť ako dvakrát počuť. Tu postačí aspoň raz počuť, ale skutočne aspoň raz. Spoľahnúť sa môžete na naše testy a recenzie. Na predajnú cenu až tak nie. Počuli sme veľmi dobre hrajúce modely slúchadiel za 49 eur, aj horšie hrajúce za 119 eur.
AKG K845BT     Slúchadlá s ocenením Red Dot. Tento model však spĺňa viac, ako len dizajnové predpoklady, aby sa používateľom zapáčil. Je dostupný v čiernej a bielej farbe. Testovali sme čierny variant a páčil sa nám najmä tým, že celkovo viac vyzdvihuje oceľovú konštrukciu spojovacieho mosta. Mušle sú z plastu, ale to vnímame skôr ako výhodu. Jednak ide o hmotnosť slúchadiel a tiež fakt, že pri dotyku mušle toľko nechladia. Polstrovanie mušlí typu circum aural je veľmi jemné. Obopnutím celého ucha sa môžete ponoriť do zvukov hudby a slúchadlá na hlave takmer nepocítite. Vyhotovenie je teda presne v duchu predpokladaného použitia. Môžete ich mať na hlave aj niekoľko hodín bez syndrómu unaveného krku a bolesti uší. Navyše, polstrovanie dobre priľne ku hlave a pomerne dobre izoluje vonkajšie rušenie. Možno by mohlo byť aj silnejšie, no v zásade k nemu nemáme výhrady. Väčšie rezervy sú pri vlastnom odhlučnení reprodukovanej hudby. To však nie je na škodu. Aj keď ide o bezdrôtový model s NFC, najlepšie využitie vidíme skôr doma ako na cestách. Keď už si ich ale zoberiete so sebou, môžete sklopiť mušle o 90° a zaberú menej miesta.

     Výrobca umiestnil nabíjací micro USB port na ľavú a ovládacie prvky na pravú mušľu. Tu sú tlačidlá na úpravu hlasitosti a pozastavenie hudby/ správu hovorov. Je tu aj 3,5 mm audiokonektor na použitie s káblom.

     Meniče s priemerom 50 mm sú výborné na dynamickú reprodukciu všetkých troch hlavných zložiek frekvenčného pásma. Chválime najmä to, že poskytnú vyladenú reprodukciu. Znamená to, že nízkym tónom nechýba dynamika a zreteľne budete počuť aj ďalšie frekvencie spektra. Vykreslenie je také detailné, že budete sami prekvapení, aké tóny ste na iných slúchadlách neregistrovali. Niekedy sú síce stredy a výšky jasnejšie, ale to nie je nič, čomu by sa korekciou ekvalizérom nedalo zabrániť. Bez zbytočných omáčok treba jednoznačne povedať, že toto sú slúchadlá pre náročných.

HODNOTENIE
+ oceľová konštrukcia, ovládanie, pohodlné nosenie, vysoká kvalita zvuku
- obojsmerné odhlučnenie

Harman/Kardon SOHO Wireless
Harman/Kardon SOHO Wireless     Model SOHO je vydareným hudobným príslušenstvom. Tieto slúchadlá sú výnimočné hneď v niekoľkých smeroch. Je to vidno aj z obrázka a sú univerzálne. Môžete mať na sebe oblek alebo neformálne oblečenie a vždy na vás budú vyzerať dobre. Na cestách získate 30 mm meniče s prítlakom na uši, no zároveň sú skladné, a tak pre ne nebude treba hľadať v batožine samostatné miesto. Mušle sa dajú sklopiť na plocho, tiež nad mušľami prehnúť dovnútra a tak zaberú minimum miesta. My sme ich však nosili aj na krku. Vďaka konštrukcii nielen, že vyzerali dobre, ale rozmerovo ani neprekážali. Sú potiahnuté kožou a to buď v bielom, čiernom alebo hnedom variante. To platí pre spojovací oblúk aj mušle. Prítlak na uši je tak akurát, sú vhodné aj pre používateľov, ktorým silný tlak na uši vadí.

     Podstatné ale je, že toto je bezdrôtový model. Okrem prepojenia cez Bluetooth ich môžete použiť aj s klasickým spojením cez kábel. Nezamotáva sa a je potiahnutý látkou. Konštrukcia z nehrdzavejúcej ocele len umocňuje celkový dojem, no aj reálne zvyšuje odolnosť. Nabíjanie je cez micro USB konektor na pravej mušli, kde je umiestnený aj audiokonektor s priemerom 2,5 mm.

     Výnimočné je aj ovládanie. Na pravej mušli je dotyková plocha, a tak klepnutím prsta pozastavíte hudbu, prijmete alebo ukončíte hovor, pohybom hore, nadol a do bokov meníte hlasitosť a prechádzate skladbami. Funguje to bezchybne.

     Zvuková kvalita je nespochybniteľná. Slúchadlá sú určené pre náročných poslucháčov a vyskúšali sme ich aj na hi-res skladbách v špeciálnom režime DSEE HX s prehrávačom Sony Walkman. Vtedy sa pripravte na zážitok, ktorý s menej kvalitnými slúchadlami nezažijete. Veľmi detailne prekreslené stredy vám otvoria hranice v počúvaní hudby a možno budete prekvapení, aké tóny zrazu počujete. Frekvenčné rozpätie býva v tomto segmente aj vyššie, no nám 20 kHz na výškach neprekážalo. Práve vďaka detailným stredom. Páčila sa nám aj dynamika nízkych tónov. Milovníci basov si však budú musieť spraviť isté korekcie cez ekvalizér.

HODNOTENIE
+ kvalita konštrukcie, prítlak na uši, elegantný vzhľad, Bluetooth, vynikajúci zvuk
- prakticky žiadne podstatné – korekcia basov cez ekvalizér nie je problém

JBL Synchros S400BT
JBL Synchros S400BT     Podstatné ale je, že sa veľmi dobre nosia. Sú až neuveriteľne pohodlné. Prakticky akoby ich výrobca pripravil na mieru. Je to spôsobené uchytením mušlí. Na spojovacom moste je v časti uchytenia mušle vychýlená časť. Veľkosťou ide o slúchadlá niekde v rozmedzí supra a circum aural. Mušle majú 40 mm meniče, no polstrovaný oblúk nie je taký veľký, aby kompletne obopol uši. Pri prenášaní sa dajú zložiť vďaka 3D-Axis systému, ktorý výrobca hojne využíva aj u väčšiny ďalších slúchadiel. Zaujímavé je veľmi jemné polstrovanie na spojovacom moste. Tu vidno, že dobrá konštrukcia slúchadiel potom nevyžaduje mäkčenie v iných častiach. V oboch prípadoch, teda aj na mušliach, je veľmi jemná koženka z materiálu príjemného na dotyk.

     Ľavá mušľa má dotykové ovládanie hlasitosti, skladieb aj hovorov, na pravej je NFC čip. Zároveň je celá vonkajšia kružnica podsvietená, rovnako tak aj kruhové lemovanie konektora na tejto strane. Slúchadlá sa totiž dajú použiť aj keď sa akumulátor vybije. Prepojovací audiokábel je súčasťou balenia, tiež aj USB na nabíjanie. Akumulátor by mal vydržať zhruba 15 hodín prehrávania hudby a 20 minút hovoru.

     Spokojní sme boli aj so zvukom. Technológia PureBass je vynikajúca vlastnosť. Vďaka nej si vychutnáte dynamické basy, teda nie ani príliš mäkké ani tvrdé. Keď ich skorigujete cez ekvalizér, získate extra dunivý efekt s jemným rozvibrovaním mušlí. Takisto stredy a výšky predstavujú vyladenú spoluprácu so zvyškom spektra. Netreba nič korigovať, všetko je príjemne zreteľné. Vnútorné odhlučnenie je veľmi slabé, pri vyšších hlasitostiach bude okolie počuť vami prehrávaný obsah. Toto sú rozhodne vydarené slúchadlá.

HODNOTENIE
+ 3D-Axis konštrukcia, dotyková plocha s LED lemovaním, pohodlné nosenie – ako na mieru, technológia PureBass
- slabé odhlučnenie reprodukcie

Verdikt touchIT
AKG K845 BT sú štúdiové slúchadlá vhodné na domáce použitie. Konštrukcia ich umožňuje aj prenášať, no aj tak sa nám zdali rozmernejšie. Vďaka tomu si ale vychutnáte do detailu vykreslený zvuk. Pre audiofilov je to povinnosť.

Harman/Kardon SOHO Wireless sú špičkové slúchadlá v elegantnom vyhotovení. Hodia sa k rifliam aj obleku. Nám sa páčila kvalitu zvuku, ovládanie, a to, že na supra-aurálne slúchadlá sú kompaktné a vhodné na prenášanie alebo nosenie za krkom.

JBL Synchros S400BT prekvapia dynamickými a hutnými basmi. Nízke tóny sú špecialitou tohto modelu. Avšak zreteľne si vychutnáte aj zvyšok frekvenčného spektra. Ide o jedny z najpohodlnejších slúchadiel na trhu.

Pošlite článok známemu