Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Na krídlach pohody

High & Style

08.05.2020

Ako to už v posledný týždeň pred odovzdaním čísla do tlače nezriedka býva zvykom, zazvonil mi pred redakciou kuriér s meškajúcou zásielkou noviniek od spoločností Harman/Kardon a JBL. Všetky som si ich pekne rozložil pred seba a začal premýšľať, ako sa s päticou noviniek 10 dní pred uzávierkou popasujem. Nakoniec zvíťazil zdravý rozum nad zvedavosťou a časť produktov som sa rozhodol delegovať na svojich šikovných kolegov. Nechal som si teda na vyskúšanie dizajnový model Fly ANC, ktorý sa mi zdal dizajnovo i funkčne veľmi podobný s modelom AKG 700 ANC, ktorý som testoval počas minulého roka, a jeho zvuk mám dobre napočúvaný, keďže mi slúchadlá po otestovaní ostali v redakcii.
Slúchadlá Harman/Kardon Fly patria do skupiny uzavretých lifestylových modelov vybavených funkciami Bluetooth a ANC. Už pri prvom kontakte vnímam seriózne spracovanie, ktoré dáva prísľub dlhého vzájomného spolunažívania. Hlavový most aj náušníky sú potiahnuté ekokožou a naplnené pamäťovou penou pre komfortné viachodinové počúvanie. Náušníky sú otočné a sklápateľné, vďaka čomu sa jednoducho upracú do prenosného látkového puzdra. To – zdá sa – okrem nárazov uchráni slúchadlá aj pred poveternostnou nepohodou. Vnútri prenosného puzdra je elastická tkaninová priehradka, do ktorej sa pomestí nabíjací káblik, slúchadlový káblik a tiež dvojkolíková redukcia na použitie na palube lietadla. Na oboch slúchadlách je na vonkajšej strane lesklý kruhový prúžok, uprostred ktorého sa vyníma nápis Harman/Kardon rovnako v lesklom metalickom vyhotovení. Ľavé slúchadlo obsahuje USB nabíjací port a mikrofón. Na konštrukcii pravého sú sústredené kompletné ovládacie tlačidlá zapnutia s automatickým spustením párovania, ovládania hlasitosti, manuálneho párovania a funkcie ANC. Najmenšie tlačidlo na tele konštrukcie má viacero funkcií. Slúži na ovládanie telefonických hovorov s možnosťou okamžitého zamietnutia hovoru, spustenia a pozastavenia prehrávanej skladby a tiež vyvolania asistenčnej služby siri. Integrovaný 2,5 mm AUX vstup na pripojenie externého káblika dobre poslúži, ak si neustriehnete stav nabitia batérie.

Napriek tomu, že sú slúchadlá vybavené klasickým micro usb konektorom, ich plné nabitie trvá 2 hodiny a za 15 minút získate slušnú 2,5-hodinovú výdrž. Lítium-iónová polymérová batéria osadená v slúchadlách má kapacitu 700 mAh, čo stačí pri zapnutých funkciách BT aj ANC až na 20-hodinový bezdrôtový posluch. S vypnutým ANC sa čas počúvania predĺži až na 30 hodín. Tieto údaje sú, samozrejme, iba informatívne a menia sa v závislosti od vonkajších podmienok a úrovne hlasitosti počas počúvania.

Harman/Kardon Fly ANC

Slúchadlá som intenzívne testoval počas dvoch týždňov doma, vonku i cestou vlakom do Prahy. Zvukovo ide o model, ktorý si vás pomerne rýchlo získa. Prirodzený až naturálny prednes, výšky tak akurát a basové pásmo nesnažiace sa za každú cenu strhnúť na seba pozornosť. Všetkého je tak primerane, akurát. V nahrávkach nechýba uvoľnenosť ani potrebný drajv. Komu by sa predsa niektorého pásma málilo, či nebodaj by niečo prevyšovalo, k dispozícii je možnosť zvukovej korekcie pomocou ekvalizéra. Ale o tom až o pár riadkov ďalej. Repertoár skladieb na testovanie produktov do jarného čísla som vyfiltroval na zhruba jednu desiatku. Už stálicou sa stal album Méditerranées od Renaud García-Fons. Hneď úvodná skladba Aljamiado mi dala odpoveď na viaceré otázky. Skvelá separácia nástrojov, prirodzene znejúci kontrabas a fantastická energia sú predzvesťou, že si model Fly bude rovnako dobre počínať aj pri zvukovo menej komplikovaných nahrávkach. Moderné funky v skladbe Chunky v podaní Bruna Marsa dostalo do pohybu okrem mňa aj moje pohodlné kolieskové kreslo, z ktorého píšem aj túto recenziu. Počúvanie Fly mi spôsobuje potešenie.

Už povinnou jazdou v danej kategórii slúchadiel je dostupnosť aplikácie, ktorá ďalej rozširuje možnosti využívania slúchadiel. Apka dostupná pre obe najpoužívanejšie mobilné platformy je pekne dizajnovo spracovaná a v základom okne zobrazuje informáciu o type pripojených slúchadiel, aktuálny stav nabitia batérie a tiež ikonku ANC na okamžité zapnutie/vypnutie funkcie odbúrania okolitého hluku. Páčilo by sa mi regulovať si priepustnosť vonkajšieho diania vo viacerých stupňoch, ale kvalita odrušenia, ktorú ponúka pri aktivovanom stave, je našťastie úplne postačujúca. Neodstrihne vás úplne od okolitého sveta, ale v prípade potreby relaxovať v hlučnejšom prostredí dobre poslúži. Pochvalu si zaslúži aj už spomenutý digitálny ekvalizér, ktorý má tri predvolené režimy jazz, vocal, bass, ale dá sa, samozrejme, aj úplne vypnúť. Ďalšou možnosťou je vytvoriť si vlastné zvukové konfigurácie s možnosťou uloženia na plochu aplikácie. Ďalšie rozšírenie ponúka implementácia hlasových asistentov Google Assistent a Amazon Alexa. Aktivujú sa dotykom na vonkajšej časti pravej mušle v oblasti loga Harman/Kardon. Slúchadlá si nemusíte skladať, ani keď potrebujete telefonovať. Sú vybavené kvalitným mikrofónom a telefonovanie s nimi je pohodlné a bezproblémové. Podpora pripojenia až dvoch mobilných zariadení súčasne je ich ďalšou pridanou hodnotou.


Slúchadlá Harman/Kardon Fly sú zaujímavým počinom spoločnosti Harman. V portfóliu značky takýto dnes obľúbený model už dlhšie chýbal, a preto je predpoklad, že fanúšikovia značky po nich s potešením siahnu. Mne osobne sa slúchadlá páčili a presvedčili ma o svojich nielen zvukových kvalitách.

HODNOTENIE:
+ vyvážený neutrálny prejav
+ výborná výdrž batérie
+ kvalita vyhotovenia
- iba 1 stupeň ANC

Pošlite článok známemu