Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Harman/Kardon Soho Wireless - výnimočné slúchadlá?

pc.sk

28.09.2017

Harman/Kardon je spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných audio zariadení do domácností aj do automobilov. Pri vzniku firmy v roku 1953 stál Sydney Harman a Bernard Kardon, čím sa vysvetľuje aj jej názov. Zvučné meno je mnohokrát garanciou kvality a nie je tomu inak ani v tomto prípade. V redakcii sa nám dostala možnosť otestovať bezdrôtové slúchadlá Soho Wireless, ktoré patria do luxusnej triedy. Cena týchto slúchadiel nie je nízka a preto som sa pozrel hlavne nato či je adekvátna.
Balenie, Špecifikácie
Slúchadlá sú zabalené v kvalitnej krabici menších rozmerov, ktorá sa otvára ako booklet. Po otvorení krabice sa nám naskytol pohľad na slúchadlá, ktoré boli bezpečne uložené v mäkkej pene. Vďaka dvom pútkam nebolo potrebné vyberať slúchadlá z penového obloženia ale len jednoducho celé vytiahnuť, čím sme sa dostali k spodnému priestoru kde bolo umiestnené príslušenstvo.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Okrem samotných slúchadiel sú súčasťou dodávaného príslušenstva dva káble, niekoľko návodov a kožená kapsička na prenášanie slúchadiel. Jeden z káblov je 3,5mm jack kábel na prepojenie slúchadiel so zariadením a micro USB kábel, ktorý slúži na nabíjanie internej batérie.

Soho Wireless sú Bluetooth modelom prémiovej rady prenosných slúchadiel Harman/Kardon. Slúchadlá všeobecne spadajú do nižšej strednej triedy ako to naznačuje aj tabuľka so špecifikáciami. Tento supra-aurálny model slúchadiel je jeden z najmenších aké som mal možnosť kedy testovať. V ozvučniciach sa nachádzajú 30 mm vysokocitlivé dynamické meniče, ktoré sú dostatočne citlivý aby ich utiahol mobil alebo tablet. Nízka hmotnosť slúchadiel je parameter, ktorý by mal indikovať aj úroveň pohodlia. V tomto prípade ide o výnimku, ale o tom sa dočítate v ďalšej kapitole „Konštrukcia“. Parametre týchto slúchadiel sú viac než dobré a preto som bol veľmi zvedavý ako sa to odzrkadlí v skutočnosti. Konkurencia je veľmi veľká v tejto triede a dokonca aj v danej cenovej kategórii.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Konštrukcia, Dizajn
Slúchadlá sa dizajnom a spracovaním nijak neodlišujú od káblovej verzie Soho. V hnedej farbe pôsobia miernym retro štýlom. Čo sa týka veľkosti náušníkov ide o supra-aurálne slúchadlá. V praxi to znamená, že Vám budú držať na ušiach nie okolo uší. Musím sa priznať, že pre mňa je tento typ slúchadiel stále boj. Po dlhšom nasadení (viac než 4 hodiny) cítim dosť výraznú bolesť na ušiach. Tento “problém” sa netýka len týchto slúchadiel ale všetkých rovnakej konštrukcie. Niekto má s tým väčší problém, podobne ako ja, niekto menší. Čo sa týka prítlaku tak nie je veľmi veľký a preto slúchadlá držia len tak “navoľno”. Nie je to na škodu, keďže sú takto znesilnejšie respektíve pohodlnejšie na dlhšie počúvanie. Pokiaľ by ste chceli používať tieto slúchadlá na šport asi by som sa poobzeral niekde inde aj napriek tomu, že ide o uzavretý model, ktorý izoluje vonkajšie ruchy. Skôr by som ich odporučil do kancelárie kde splnia svoj účel na 100%, poprípade ako gaming headset.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Po materiálovej stránke sú naozaj luxusným kúskom. Výrobca použil tie najlepšie materiály ako kvalitná koža a ľahká zliatina hliníka. Náušníky sú potiahnuté jemnou kožou čo zvyšuje pohodlie netradičných obdĺžnikových ozvučníc. Vonkajšia strana ozvučnice je tiež potiahnutá kožou ale konštrukčný materiál bol použitý kvalitný plast. Hlavový most je tiež potiahnutý rovnako kvalitnou kožou ale mám výhrady k slabej výplní na vnútornej strane kde sa dotýka hlavy. Určite by sa tam hodilo pridať viac “vaty/peny” čím by sa zvýšil komfort výrazne. Kĺby sa vedia dostatočne prispôsobiť tvaru hlavy a sú veľmi kvalitne spracované. Celkovo slúchadlá sú spracované tak, že človek má pri nich pocit kvality a odolnosti.

Harman/Kardon SOHO Wireless

V oblasti izolácia od okolitého hluku sú slúchadlá aj napriek supra-aurálnej konštrukcii veľmi dobre skonštruované. Nemôžu sa úplne vyrovnať circum-aurálnym uzavretým slúchadlám ale je to na dobrej úrovni. Chcem upozorniť, že je veľmi dôležité ich správne nasadenie aby slúchadlá približne zakrývali celé ucho. Menič je umiestnený v strede obdĺžníka (slúchadlá),čo umožňuje mierne polohovanie pre lepšie držanie na ušiach. Hlavový most obsahuje klasicky polohovateľný systém, ktorý je založený na vysúvaní. Keďže výrobca použil kovové prvky tohto systému nestretol som sa so samovoľným vysúvaním.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Všetky ovládacie prvky sa nachádzajú na pravom slúchadle. V spodnej časti sa nachádza microUSB konektor na nabíjanie, 3,5mm audio jack pre káblové pripojenie, ovládacie tlačidlo na zapnutie/vypnutie/párovanie prostredníctvom Bluetooth a samotný mikrofón. Zaujímavosťou je ovládanie pomocou dotyku na vonkajšej strane pravého slúchadlá. Viac o tejto inovatívnej funkcií v ďalšej kapitole.

Bluetooth tlačidlo umiestnené na pravom slúchadle slúži na spárovanie so zariadením. Bezdrôtové párovanie s pc alebo mobilným zariadením funguje bezproblémovo. Slúchadlá podporujú všetky dostupné platformy. Po pripojení sa slúchadlá pridajú do zoznamu pripojených bluetooth zariadení a nie je potrebné opätovne ich párovať po odpojení. Bluetooth sa vypína rovnakým tlačidlom, ktorého symbol zasvieti na červeno.”

Harman/Kardon SOHO Wireless

Hudba, Gaming, Hovory
Dotykové ovládanie na pravom slúchadle funguje veľmi dobre pokiaľ máte slúchadlá pripojené bezdrôtovo, prostredníctvom Bluetooth. Pokiaľ sú slúchadlá pripojené k zariadeniu=zdroju prostredníctvom audio kábla, dotykové ovládanie nefunguje podobne ani mikrofón. Teda pokiaľ chcete plne využiť všetky funkcie, ktorými slúchadla disponujú musíte ich mať nabité a pripojené bezdrôtovo. Na obrázku nižšie si môžete všimnúť dotykové gestá, ktorými ich viete plne ovládať. Na dotykové ovládanie som si veľmi rýchlo zvykol a intuitívne gestá som si rýchlo osvojil.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Najviac som ich používal pri skype volaniach, čím som nemusel sedieť za pc. Kvalitu hovoru použitím týchto slúchadiel ako headsetu hodnotím veľmi dobre. Citlivosť mikrofónu je na dobrej úrovni aj keď nie je umiestnený blízko úst ako to je v prípade herných headsetov s nastaviteľným mikrofónom. Kvalita konverzácie prostredníctvom skype hovoru je vždy závislé od kvality pripojenia. Pripojenie doma mám v rámci možností vcelku dobré a musím povedať, že som nemal žiaden problém s kvalitou audio hovoru. Keď som ich porovnal s tým čo mám ešte doma, Logitech G231 a HyperX Cloud Stinger, kvalita mikrofónu je porovnateľná, dokonca možno o chlp lepšia. Komfort je však úplne inde v prípade Soho keďže Vám nič netrčí zo slúchadla.
Čo sa týka hier už v predošlej recenzii som spomínal, že bežné PC hry nehrám - Iba L2 :-). Napriek tomu som našiel spôsob ako slúchadlá dokážu najrealistickejšie prezentovať pozíciu jednotlivých zvukových elementov v hre. Na videu nižšie slúchadlá veľmi reálne a presne “zobrazujú” celkovú atmosféru a tým dokonale zlepšujú celkový pocit z hrania. Na základe tejto skúsenosti by som ich odporučil aj ako herný headset.


Na hodnotenie zvukového prednesu som slúchadlá testoval bezdrôtovo aj pripojené prostredníctvom pribaleného 3.5 mm jack kábla. Po pripojení slúchadiel prostredníctvom bluetooth v slúchadlách zaznie signalizácia, ktorá oznámi úspešné pripojenie. Bezdrôtová technológia nie je ešte úplne dokonalá a preto treba počítať s menším šumom pokiaľ je ticho. Napriek tomu som bol veľmi prekvapený kvalitou zvuku aj pri tomto spôsobe pripojenia. Zvuk je plný! Veľmi dobre basy. Charakteristika vyrovnaná pre moje ucho. Úroveň detailov na rozumnej úrovni. S čistým svedomím môžem povedať, že lepšie bezdrôtové supra-aurálne slúchadlá som ešte nepočul. Stlačením pravého slúchadlá máte možnosť spustiť alebo prerušiť prehrávanie. Ovládanie funguje veľmi dobre s YouTube alebo pripojení k mobilu/tabletu. Dotykové ovládanie je pokryté kožou, predpokladám, že vydrží aj niekoľko rokov bez poškodenia, čo by pri takomto prémiovom produkte nemal byť problém.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Najväčšie prekvapenie prišlo po pripojení slúchadiel prostredníctvom kábla. Veľmi dobre si “sadnú” s mojím externým DAC-om AudioQuest Dragonfly Black. Zvuk je čistejší a výrazne sa zväčší priestor. Pri niektorých pesničkách som mal dokonca pocit akoby som mal nasadené otvorené slúchadlá a to je čo povedať. Musím sa priznať, že som nepočul  v tejto cenovej kategórii ako “baví” konkurencia, ale podľa mojej skúsenosti Soho Wireless stoja za tie peniaze. Basy sú perfektne pevné a úderné aj napriek použitým 30mm meničom. Nejde však o prebasovanosť, výrobcovi sa podarilo naladiť slúchadlá veľmi dobre.

Zhodnotenie, Záver
Luxusný vzhľad, kvalitné použité materiály a perfektný zvukový prednes to všetko sa snúbi v týchto kvalitných slúchadlách. Harman/Kardon Soho Wireless sú veľmi špecifické bezdrôtové slúchadlá, ktoré si rozhodne zaslúžia Vašu pozornosť. Keďže spadajú do triedy prémiových slúchadiel musíme počítať s tým, že toto aj niečo stojí a preto neprekvapí ani vyššia cena, odporúčaná je približne 250 eur. Tento model slúchadiel však odporúčam všetkými desiatimi prstami.

Harman/Kardon SOHO Wireless

Pošlite článok známemu