Harman Kardon Onyx Studio 5 je pre mňa osobne najkrajším modelom zo série Onyx Studio. Výrobca totiž odstránil nožičky a pridal praktický úchyt na prenášanie. Ťažisko je navyše čo najnižšie, takže nehrozí prevrátenie reproduktora ani pri zemetrasení. V spodnej časti je navyše guma.
Celý reproduktor je odetý do štýlovej látky, ktoré prekrýva plastové telo. Vo vnútri je určite použitý aj kov, je to totiž cítiť na hmotnosti. Tá dosahuje 2 980 g. Rozmerovo je nový Onyx Studio 5 najväčším z rodiny (284 x 291 x 128mm), môže za to určite aj rúčka v hornej časti. Tá je hliníková.
V prednej časti sú nenápadné ovládacie tlačidlá a info dióda pod nimi. V spodnej časti prednej strany je už menej nenápadné logo Harman/Kardon. Po stránke dizajnu novinke niet čo uprieť. Navyše Harman Kardon Onyx Studio 5 získal aj ocenenie za dizajn – Red Dot Awards. Pod dizajnom je podpísaný úspešný Ondrej Václavik zo susedného Česka.
Zadná strana je rovnako zaodetá do látky, jedine v spodnej časti je výkroj pre konektory. Tie sklamú azda najviac. Namiesto USB-C portu je microUSB, ktoré ale slúži výhradne na servisné účely (napr. update firmvéru). Na nabíjanie batérie vo vnútri slúži vlastný konektor. Poteší jedine 3,5 mm audio port.
Po stránke výbavy je Harman Kardon Onyx Studio 5 veľmi chabo vybavený. Chýba mu totiž aj NFC čip pre rýchle párovanie. Chýba aj najnovší Bluetooth 5.0, použitý je už niekoľko rokov starý Bluetooth 4.2. Po pripojení MacBooku ma však sklamalo, že nebolo možné cez notebook ovládať hlasitosť reproduktora.
Tú som musel upravovať buď v Spotify, YouTube, VLC alebo priamo na tele reproduktora. Problém som mal tiež s pripojením Sony Xperia XZ3, ktorú sa mi do dnes nepodarilo spárovať s novým Onyxom. Či je to chyba smartfónu, alebo reproduktora nie je jasné.
Rovnako je divné možno spárovanie výhradne iba s ďalším Harman Kardon Onyx Studio 5. Aj to iba v akomsi Dual Sound režime, nie stereo, ako tomu býva zvykom. Navyše Onyx Studio 5 nespárujete so staršími modelmi série Harman Kardon Onyx Studio.
Tiež neviem pochopiť, prečo novinka nedokáže pracovať so žiadnou mobilnou appkou, v ktorej by šlo vyladiť vlastnosti reproduktora, príp. možnosti pripojenia, resp. spárovania s iným reproduktorom.
Ťažké srdce mám aj na nabíjanie. Prečo Harman Kardon už nestavil na USB-C nabíjanie, ktoré dokáže bez problémov dodávať dostatok energie? Veď chabá 3 283 mAh/3,64V batéria nie je o nič väčšia, ako máme v smartfónoch. Pritom sesterské JBL dokáže do prenosných Bluetooth reproduktorov napratať násobne väčšie kapacity.
Toto všetko ale zachraňuje zvuková stránka, ktorá predčila očakávania. O zvuk sa stará 120 mm woofer a 25 mm tweeter + pasívny žiarič (možno dva, výrobca nešpecifikuje). Reproduktorom pomáha 50 W Bi-amp zosilňovač. Pokiaľ je reproduktor napájaný z batérie, maximálny výkon je nižší. Pri napájaní zo siete ale výkon narastie na maximum, čo je aj počuť.
V oboch prípadoch je ale zvuk výborný. Má vynikajúci prejav všetkých zložiek, hlboké tóny neprekrývajú stredné a ani vysoké tóny nie sú zbytočne výrazné. V skladbách občas cítiť mierne prebasovanie, no práve pri hudbe to vôbec nevadí. Pri sledovaní filmov už vôbec nie, no odporúčam káblové spojenie. V bezdrôtovom režime badať mierne oneskorenie zvuku čo vidieť hlavne na dialógoch.
Onyx Studio 5 je však tak výkonné, že si poradí aj s ozvučením veľkej miestnosti. Bez problémov som tiež dokázal sledovať film na televízore, ktorého zvuk nahradil nový Onyx. Výsledok bol podobný pripojeniu soundbaru rovnakej cenovej skupiny. A to je práve výhoda Onyx Studio 5 – všestrannosť.
Hoci telo nie je odolné voči pádom, vode a prachu, bez problémov môžete nový Onyx používať v pracovni, detskej izbe, obývačke či vonku počas grilovačky. Stačí naň len dávať pozor. Ak chcete ešte masívnejší zvuk, stačí pripojiť sieťový kábel a je to. Príp. si pripojte ešte jeden Onyx Studio 5, hoc aj nie do stereo systému.
Batéria vo vnútri vydrží hrať 5-6 hodín pri zhruba (resp. trošku viac ako) polovičnej hlasitosti. Škoda, že výrobca nepoužil väčšiu batériu. Aspoň by som nemusel pri cestovaní na chatu či výlet dávať pozor na to, aby som nezabudol napájací adaptér.
Onyx Studio 5 od Harman Kardon kúpite na Slovensku s cenou 229 €. To je celkom prekvapujúce vzhľadom na cenu v USA – 479,95 USD. Novinka sa predáva v troch farbách – čiernej, modrej a sivej.
Harman Kardon Onyx 5 je aktuálne tým najlepším, čo výrobca vo svojom portfóliu prenosných Bluetooth reproduktorov má. Má vynikajúci zvuk, štýlový dizajn a výborné spracovanie. Navyše ani cena nie je veľmi vysoká, hoci nepatrí k tým dostupným. Mrzí ma len chabá výbava, ktorá by mohla novinke pridať ešte viac kreditu.
Aj napriek tomu si reproduktor zaslúži naše ocenenie:
Naše hodnotenie: 91%
+ štýlový dizajn
+ výborné podanie zvuku
+ slušná cena na prémiový BT reproduktor
- Chýba NFC
- nemožnosť zapojenia do sterea
- vlastné nabíjanie