Harman/Kardon FLY ANC vs JBL Club 950BT NC. Ktoré si vybrať?

TechBox

02.07.2020

Slúchadlá sú v dnešnej dobe dôležitým doplnkom mnohých ľudí. Niekto obľubuje takmer neviditeľné štuple do uší, iný nedá dopustiť na veľké, ktoré mu zakryjú celé uši a odrežú ho od okolia. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Ak rozmýšľate práve nad on-ear (resp. over-ear) slúchadlami, je celkom možné, že sa váš výber zúžil na tieto dva modely. Harman Kardon FLY ANC a JBL Club 950BT NC.
Aký je rozdiel medzi slúchadlami Harman Kardon FLY ANC a JBL Club 950BT NC? Na prvý pohľad veľa odlišnosti nenájdeme. Majú 40 mm meniče, oba sú bezdrôtové modely (s možnosťou pripojenia k zdroju signálu cez 2,5 mm audio konektor), majú nadčasový dizajn a obe ponúka značka, ktorá má za sebou dlhé roky skúseností.

Dizajn a spracovanie
Testované modely už na prvý pohľad pôsobia solídnym dojmom, o skvelej kvalite spracovania sa presvedčíte okamžite, ako ich chytíte do rúk.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Slúchadlá Harman Kardon FLY ANC (ďalej len HK) sú aj bez pohľadu do špecifikácií menšie a ľahšie. Ovládanie majú dole na pravej strane mušle, na ľavej je umiestnený len port na nabíjanie. Bohužiaľ, firma šetrila a osadila zastaralý typ microUSB. Každá mušľa je na vnútornej strane označená veľkým L a R.

Zapínam Bluetooth, po pár sekundách mám slúchadlá spárované so smartfónom. Kým hľadám a sťahujem aplikáciu My harman/kardon Headphones. (Android, iOS), zapínam hudbu a užívam si prvé tóny. Hmm, nehrajú vôbec zle!

JBL Club 950BT NC (ďalej len JBL) sú masívnejšie a aj ťažšie. Na rozdiel od HK majú ovládanie rozdelené na oboch mušliach. Na pravej nájdeme prepínanie skladieb, play/stop, resp. prijatie/ukončenie hovoru. Pod nimi je tlačidlo na zvýraznenie basov a USB-C port na nabíjanie.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Na ľavej mušli je tlačidlo on/off a tlačidlo Bluetooth. Vedľa neho sa nachádza tlačidlo Smart Ambient, ním si aktivujete funkciu Ambient Aware alebo TalkThru – podľa toho, čo si nastavíte v aplikácii My JBL Headphones (Android, iOS). Zároveň dlhším podržaním spustíte ANC. Obe mušle sú vo vnútri označené L a R. Párovanie prebieha bez problémov a hneď aj skúšam ako hrajú. Hmm, znejú veľmi dobre!

Ak by som mal v krátkosti popísať vzhľad slúchadiel, tak v prípade HK by som použil slovo klasický konzervatívny dizajn a pri JBL moderný a akčný.

Harman Kardon FLY ANC 1:1 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Pohodlie
HK sú presne o 91 gramov ľahšie ako JBL a je to naozaj cítiť. Nielen v ruke, ale aj nasadené na ušiach. JBL majú väčšie náušniky, ktoré zakrývajú celé ucho, pocitovo sa mi zdá ich polstrovanie lepšie a príjemnejšie na dotyk ako v prípade HK. Pripomínam, že rozdiely nie sú veľké a keby ste mali v ruke len model od HK, určite by ste mu nevytkli kvalitu materiálu.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Testované slúchadlá sú vyrobené z ušľachtilých materiálov a pohodlne sedia na ušiach. Kožený hlavový pás a hliníkový kryt slúchadiel dávajú každému modelu vlastný štýl, no hlavne sa postarajú o pohodlie pri počúvaní a odolnosť pri dlhodobom používaní.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Mosty slúchadiel sú kvalitne polstrované. Vďaka tomu by vás nemali tlačiť ani po dlhšom používaní, treba si však uvedomiť, že mať na hlave 281, resp. 372 gramov budete cítiť, aj keď vám výrobca tvrdí, že zabudnete na to, že ich máte nasadené.

Harman Kardon FLY ANC 2:1 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Kvalita zvuku
Slúchadla si kupujeme, aby nám prinášali radosť z hudby, hrania hier, či zážitok zo sledovania filmov. Každé zo slúchadiel som nechal vyhrať zhruba 30 hodín, kým som si sadol a porovnal vybrané piesne (vážna hudba, pop, rock, jazz, house a filmovú hudbu).

Porovnávané slúchadlá hrali veľmi podobne, i keď, pravdaže, niekoľko rozdielov som zachytil.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

HK: Vivaldiho sprostredkovali slúchadlá s miernym plechovým zvukom, kde boli stredy príliš v popredí a výšky zneli miestami skreslene. Zato Billie Eillish hrala famózne, s poctivou porciou basov. Pecka od Steely Dan, radosť počúvať. Pekné priestorové podanie s množstvom detailov. Pieseň So What od Davisa šumela o niečo viac, ako som zvyknutý, no napriek tomu bol zážitok počúvať toto majstrové dielo. Krásne basy, perfektná práca činelov – a nezameniteľný saxofón. Lost Frequencies si s týmito slúchadlami užijete, máte pocit, akoby ste boli v štúdiu a naživo počuli túto skladbu. Hans Zimmer je famózny. Prináša do slúchadiel dynamiku a stupňujúce sa napätie až sa pristihnem, že pri konci zadržiavam dych.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

JBL: Vivaldi podaný famózne, s krásnou dynamikou a priestorom. Billie Eillish nesklamala, avšak oproti HK bol viac zastretý vokál a dostávalo sa mi menej basov. Steely Dan znie aj tu výborne, k dobre ozvučenej basovej gitare som získal slušnú porciu vyšších tónov, ktoré mi pripomenuli poctivý gramofónový zvuk. Pri piesni od Milesa Davisa som aj pozabudol, že mám hodnotiť zvuk, nie pieseň. Priestor + dynamika = zimomriavky. Lost Frequencies prinesú oproti HK viac detailov, avšak pieseň ma nestrhne až tak, ako v prípade HK. Chýba mi tu ten správny drajv. Hans Zimmer ma opäť prináša do strhujúceho filmu Inception a strhujúci zvuk sa vyrovná tomu z kina.

Ako vidíte, ide o veľmi tesný súboj, bod napokon dostáva JBL.

Harman Kardon FLY ANC 2:2 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Ovládanie
HK združil ovládanie do pravej mušle. Prvé tlačidlo zhora je určené na zapnutie/vypnutie slúchadiel. Nestláča sa, ale posúva nahor. Takéto riešenie sa mi páči. Ďalšie tlačidlá + a – ovládajú hlasitosť, medzi nimi sa nachádza play/stop tlačidlo, ktorým sa pri telefonovaní dá prijať/ukončiť hovor. Ak ho rýchlo dvakrát stlačíte vyvoláte hlasového asistenta Siri a Bixby (nie Alexa a Google – tie sa aktivujú iným spôsobom).

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Nasleduje 2,5 mm jack na káblové prepojenie so zdrojom signálu. Predposledné tlačidlo Bluetooth slúži na spárovanie so zariadením, posledným tlačidlom sa aktivuje a deaktivuje ANC.

HK zaujímavo vyriešil vyvolanie hlasového asistenta Alexa a Google. Priznám sa, že mi dosť dlho trvalo, kým som ho našiel. Aktivujete si ho prejdením prstu po nápise harman/kardon na jednej alebo druhej mušli. Výber preferovanej služby si nastavíte v aplikácii.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

JBL rovnomerne rozdelilo tlačidlá na obe mušle (pozri text k obrázku dole), okrem toho sa na ľavej mušli nachádza veľké tlačilo slúžiace na interakciu s hlasovými službami Amazon Alexa a Google Assistant. Aj v tomto prípade si vyberiete svojho asistenta v aplikácii.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Ak používate zariadenie od Apple, aj v tomto prípade si môžete vyvolať hlasového asistenta Siri (resp. Bixby) rýchlym dvojitým stlačením tlačidla play/stop.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Obe riešenia ovládania sú zaujímavé a vcelku im nie je čo vytknúť. Dal som bod JBL, rozdelenie tlačidiel na obe mušle sa mi zdá lepšia voľba, tak isto ako vyvolanie hlasového asistenta veľkým tlačidlom na ľavej mušli. Okrem toho, JBL má toho v ponuke viac.

Harman Kardon FLY ANC 2:3 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Aktívne potlačenie hluku
Žiaden človek nežije vo zvukotesnej miestnosti. Hluk jednoducho patrí k nášmu životu, tak ako množstvo iných – viac, či menej príjemných – vecí. Šikovní inžinieri prišli na spôsob, ako potlačiť hluk na pozadí do takej miery, aby nás nevyrušoval. Aj nami testované slúchadlá disponujú funkciou ANC.

Slúchadlá vybavené touto funkciou znižujú nežiaduce nízkofrekvenčné šumy vďaka elektronike. Okolitý zvuk je snímaný mikrofónmi, systém následne generuje šum, ktorý je otočený o 180 stupňov a vytvára tak protihluk, ktorý eliminuje väčšinu prichádzajúcich zvukov.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

ANC sa na slúchadlách od HK aktivujú stlačením tlačidla na pravej mušli. Filter hluku sa zapne zhruba po jednej sekunde.

Potlačenie hluku na JBL vykonáte pomocou tlačidla Smart Ambient tak, že ho podržíte na niekoľko sekúnd. Aj v tomto prípade sa ANC zapne/vypne asi po sekunde.

Pri ANC si treba uvedomiť, že to nie je zázračná technológia, ktorá vás stopercentne izoluje od zvyšku sveta. ANC si najlepšie poradí pri monotónnych zvukoch, napríklad v lietadle. Meter od manželky, ktorá nadšene telefonuje s priateľkou, to už také super nie je. (Kolega odkazuje, že ani v prípade plačúceho bábätka.)

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Takže – ANC je super funkcia, je dobre mať ju, ale netreba čakať, že vám prinesie naozajstné ticho. Už len preto nie, že ak je aktivovaná, v slúchadlách (HK, aj JBL) počuť mierny šum.

Výsledky aktívneho potláčania hluku sú v tomto prípade natoľko vyrovnané, že bod si zaslúžil každý model.

Harman Kardon FLY ANC 3:4 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Iné funkcie
V tejto kategórii vyhrávajú na celej čiare slúchadlá JBL. Na rozdiel od HK totiž ponúkajú nielen ANC, ale aj ďalšie dve funkcie: Ambient Aware a TalkThru. Ambient Aware je určená na vnímanie okolia, t. j. okolitých zvukových vnemov, ktoré by sa vám inak do uší nedostali. Po stlačení tlačidla Smart Ambient na ľavej mušli začnú vonkajšie mikrofóny prijímať zvuk okolia a zmiešavať ho s prehrávaným zvukom. Táto funkcia je dobrá na to, aby ste v rušnom prostredí mohli počúvať nielen hudbu (podcast a pod.), ale zároveň mali prehľad o okolí. Zjednodušene, ako by ste nemali na ušiach slúchadlá, ale počúvali cez reproduktor.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Vďaka funkcii TalkThru zas budete môcť komunikovať so svojim okolím bez toho, aby ste slúchadlá skladali z hlavy. Aktivované TalkThru znižuje hlasitosť hudby a zosilňuje vonkajšie hlasy.

Aj keď sa tieto obidve funkcie zdajú byť podobné, nie je to tak. Ja osobne som častejšie využíval prvú z menovaných funkcií.

Ďalšou funkciou, ktorú vám ponúkne len JBL je samostatné tlačidlo zosilnenia basov. Nájdete ho na pravej mušli, ak vám v nahrávke chýbajú basy, stačí ho aktivovať a dostanete zvuk, ktorý vás posadí do sedačky.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

JBL má okrem ekvalizéra aj zaujímavú nadstavbu Stage +. Tá umožňuje prístup k prostrediu klubových hviezd ako Tigerlily, Armin van Buuren, Nicky Romero, Sunnery James a Ryan Marciano. Ja osobne so ich zvukové profily nepoužíval, ale určite sa nájde množstvo poslucháčov, ktorých to poteší.

Oba testované modely podporujú multikonektivitu – viacnásobné párovanie s dvoma zariadeniami. To vám umožní bezproblémové prepínanie medzi nimi, ak napríklad pozeráte film na notebooku a keď vám niekto zavolá, slúchadlá sa automaticky prepnú a vy môžete prijať hovor.

Harman Kardon FLY ANC 3:5 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Verdikt
Očakával som, že pôjde o tesný súboj, v skutočnosti to bolo ešte tesnejšie. HK si ma získali menšou hmotnosťou a oveľa lepším pocitom pri ich používaní. Hudobne určite nesklame pri moderných žánroch, pri jazze a vážnej hudbe miestami zaváha, nie je to však nič hrozné.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

O poznanie ťažšie JBL ma na hlave tlačili a pri ich snímaní z uší som musel používať obe ruky, taký silný prítlak má ich konštrukcia. Tento model však hrá o niečo lepšie, prináša viac funkcií, nabíja sa cez moderný USB-C port a ponúka dlhšiu výdrž na jedno nabitie.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Harman Kardon FLY ANC 3:6 JBL Club 950BT NC

Práve preto sa stávajú víťazom tohto súboja slúchadlá JBL Club 950BT NC. Avšak je potrebné dodať, že aj slúchadlá Harman Kardon FLY ANC majú čo ponúknuť. Poskytnú vám kvalitnú reprodukciu zvuku, nízku hmotnosť a klasický dizajn.

Pošlite článok známemu