Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Harman/Kardon Citation OASIS DAB: Moderný reproduktor

Už je tomu viac ako rok, čo firma Harman/Kardon vypustil do sveta svoju novú modelovú radu reproduktorov Citation. Tie sú veľmi naviazané na neustále internetové pripojenie a moderných hlasových asistentov ako Google Assistant. A keďže hlasový asistent od Google nie je dostupný v našich končinách a nepodporuje slovenský jazyk, ani produkty tejto série nie sú dostupné pre náš trh. Až do dnešného dňa.
Do portfólia série Citation pribudol zaujímavý produkt s označením Harman/Kardon Citation OASIS DAB. Od výrobcu sme si vyžiadali vzorku na otestovanie a už teraz vám vieme povedať že, čoskoro bude dostupný v obchodoch.

Rýchle predstavenie Harman/Kardon Citation OASIS DAB
Reproduktor s týmto označením je také "všetko v jednom". Ako s názvu vyplýva, disponuje DAB rádiom (klasický zastaraný analógový FM tuner už nehľadajte). Okrem toho je v reproduktore zabudované bluetooth rozhranie pre bezdrôtové prehrávanie a handsfree telefonovanie, WiFi konektivita pre webové služby (AirPlay 2, Chromecast), budík, AUX konektor pre pripojenie ďalších zariadení, USB port pre nabíjanie a certifikovaná bezdrôtová Qi nabíjačka.

Ak ste hľadali doteraz moderný reproduktor do domácnosti práve ste ho našli!

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Bližší opis Harman/Kardon Citation OASIS DAB
Balením sa ani veľmi nebudeme zapodievať. Okrem samotného reproduktora, je v balení anténa pre príjem rádia a štandardný dvojkolíkový napájací kábel. Potrebný manuál a iné papiere ktoré zákon vyžaduje je už samozrejmosťou. Zaujal nás najmä prevedenie reproduktora. Ten je oválneho tvaru s prijateľnými rozmermi 218x148mm a vyškou 66mm. Obvod reproduktora je potiahnutý príjemným hrubym textilom, ktorý veľmi pripomína štýl produktov od firmy IKEA. Prednej strane dominuje veľký čitateľný displej na ktorom sú zobrazené všetky potrebné informácie. Nebojte sa, jas displeja sa dá regulovať a tak si ho môžete prispôsobiť vlastným potrebám.

Na zadnej časti je toho podstatne viac, ale ako všetko raz nastavíte, asi na to siahať už nebudete. Napájaci konektor pre napájanie reproduktora, USB konektor pre nabíjanie zariadení, AUX 3.5mm audio jack či DAB konektor je každému asi zrejmý. Servisný konektor využije len servisné oddelenie. Skôr vás budú zaujímať tri tlačídla umiestnené nad konektormi. Jedným si nastavujete vyššie spomenutý jas samotného displeja. Druhým prepínačom si vypínate či zapínate integrovaný mikrofón. Tretie je pre aktiváciu nočného režimu WiFi. Ak ho máte aktivovaný, tak v prednastavenom čase (od polnoci do šiestej ráno), ktorý sa dá zmeniť sa zariadenie odpojí od WiFi. To len aby ste (alebo niekto iný) omylom nezačali z vášho telefónu či iného zariadenia streamovať priamo do zariadenia.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Na spodnej strane sa nachádza resetovacie tlačídlo pre uvedenie zariadenia do výrobného nastavenia a otvor pre batériu typu CR2032 (nie je dodávaná) pre zachovanie nastavení v prípade, že vypadne elektrina.

Vrchnú časť budete využívať najčastejšie. Väčšine dominuje plocha na odkladanie vášho telefónu. Budete ho tam určite odkladať, ak disponuje telefón bezdrôtovým nabíjaním. Stačí ho len odložiť na reproduktor a začne sa automaticky nabíjať. Okrem toho, že o začatí nabíjania vám dá vedieť vaše mobilné zariadenie, tak aj na displeji reproduktora sa zobrazí ikonka nabíjania.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Pod touto plochou je jediné hardwarové multifunkčné tlačídlo. Okrem toho že slúži ako PLAY/PAUSE, tak je aj na odloženie budíka, ak si chcete ešte chvíľku zdriemnúť. Ostatných 10 tlačídiel je dotykových s efektným nenásilnym podsvietením. Už samotné ikonky vám samé povedia na čo slúžia a netreba ich vôbec vysvetľovať.

Prvé nastavenie
Po prvom zapnutí Harman/Kardon Citation OASIS DAB veľa s funkcií nevyužijete kým zariadenie nepripojíte do svojej domácej WiFi siete. Na to si budete musieť do telefónu nainštalovať aplikáciu Google HOME a postupovať podľa krokov v aplikácii. Keď sa úspešne reproduktor pripojí do vašej siete, tak si pomocou internetu nastaví aj presný čas a dátum. Okrem toho máte vo vašej sieti dostupné aj služby Google Chromecast a Apple Airplay 2.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Možností nastavenia v aplikácii Google HOME je dosť, našťastie je k dispozícii v slovenčine, takže by vám to nemalo robiť problém nastaviť si Harman/Kardon Citation OASIS DAB k vašim potrebám.

Naše postrehy po dvoch týždňoch aktívneho používania
Už vopred vám vieme povedať, že tento reproduktor nám asi na stálo ostane na stole. Už na viacej testovaných reproduktorov sme si hovorili, že to je ten pravý pre nás. No vždy nám chýbalo "niečo". Keďže robíme primárne na zariadeniach firmy Apple (iPad, iPhone, Macbook Pro,...) tak s nadšením sme uvítali práve zabudovanú technológiu AirPlay 2. Nie je nič jednoduchšie, ako pár kliknutími presmerovať hudbu z akéhokoľvek zariadenia práve na reproduktor. Síce to zvláda aj Google Chromecast, ale to musí podporovať aplikácia. AirPlay 2 podpora v Apple zariadeniach je na úrovni operačného systému. Takže akékoľvek zvuky cez stabilné WiFi posielate priamo do reproduktoru.

Veľmi oceňujeme aj integrovanú bezdrôtovú nabíjačku s certifikáciou Qi. Takto si náš telefón iPhone XR vždy nájde svoje miesto na reproduktore a zároveň sa aj nabíja. Takmer ľubovoľne môžete telefón "hodiť" na základňu a vždy ho máte plne nabitý pripravený.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Na počúvanie hudby využívame Spotify v Premium verzii (kvôli Google Chromecast). Stačí si nastaviť obľúbený playlist, poslať ho do reproduktora a aplikáciu zavrieť. Reproduktor si už sám všetko streamuje z internetu.

Príjem digitálneho rádia je bez diskusie. Fungovalo! Všetky stanice, ktoré sú k dispozícii našlo. Štyri obľúbené stanice si uložíte pod dotykové tlačídla s označením 1 až 4.

Bluetooth rozhranie sme ani veľmi nevyužívali, keďže sme primárne využívali vyššie uvedené technológie. Jedine sme ho používali na handsfree telefonovanie. Dvojica mikrofónov umiestnených pod dotykovými tlačídlami snímali zvuk veľmi dobre a počas telefonovania nie je ani potrebné sa k reproduktoru nakláňať.

Svoje využitie si našiel aj AUX vstup, kedy k nemu bol pripojený stolný počítač. To sme ocenili najmä pri počítačových hrách, kde nedochádzalo k žiadnemu omeškaniu zvuku voči obrazu a nemuseli sme sa obávať či nezahapruje bluetooth konektivita.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Maličký problém

Jediným problémom bolo nastavenie možnosti budenia. To nenastavíte ani cez aplikáciu ani pomocou tlačidiel. Kedy sa chcete budiť, musíte nastaviť pomocou hlasového asistenta Google. Lenže Google Assistent nie je v našej krajine dostupný a pokus o nastavenie končí chybovou hláškou v Google HOME. Našťastie sa to dá obísť. Návod, ako aktivovať Google Assistenta na Slovensku.

Po tejto miernej alchýmii sme už dokázali aj budíky nastaviť k svojmu obrazu. Jedinou nevýhodou, že musíte s ním komunikovať v jazyku, ktorý si vyberiete a slovenský či český jazyk k dispozícii nie je. Ale i so zlou znalosťou angličtiny vás Google Assistent pochopí.

Okrem nastavenia budíka ho využijete aj na iné činnosti. Je to len na vašej fantázii. Odpovede na vaše otázky dohľadá na internete. Môžete sa ho opýtať na aktuálne počasie, na neznáme slovné pojmy, alebo len tak si s ním pokecať. Stačí ho len osloviť "Hey, Google" a položiť mu otázku. Aj na jednoduchú otázku "How are you?" dokáže celkom vtipne odpovedať.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Pomocou hlasových príkazov viete napr. ovládať hlasitosť prehrávania, výber skladieb zo Spotify (Premium plán je nutnosťou), prepínanie rozhlasových staníc a mnoho ďalšieho. Dokonca aj keď mu vynadáš (samozrejme po anglicky), tak sa ospravedlní za vzniknuté problémy a navrhne aby ste poslali feedback výrobcovi.

Kvalita reprodukcie
Harman/Kardon Citation OASIS DAB disponuje dvojicou 45mm širokpásmovými meničmi o výkone 12W RMS. Neozvučíte s tým síce žiadnu párty, ale v domácnosti na bežné počúvanie si s tým bohato vystačíte. Svoje miesto si to nájde určite aj na pracovnom stole ako počítačovy reproduktor. Je len na vás ako ho využijete. Dokonca vám asistent nadiktuje aj recept na koláč v kuchyni ak to po ňom budete chcieť.

Čo oceňujeme na značke Harman/Kardon, že sa nesnaží uprednostňovať nejaké pásmo. Najmä basy sú v dnešnej dobe uprednostňované. My práve chceme počuť zvuk tak, ako to myslel hudobník a neprikrášľovať ho. Aj keď toto nenahradí audiofilské reproduktory, tak zvuk vychádzajúci z meničov je uchu lahodiaci. Vôbec neprekáža a ani uši "netrhá". Príjemný vývážený zvuk, ktorý oceníte v každej situácii. Využívať ho budete najmä na počúvanie rádia či hovoreného slova, ale nestratí sa ani pri prehrávaní hudby z YouTube, či iných zdrojov a aj počítačove hry či pozeranie filmov si s ním užijete.

Harman/Kardon Citation Oasis DAB

Záver

Ak chcete nastúpiť na modernú vlnu, Harman/Kardon Citation OASIS DAB je určite vstupnou bránou do digitálneho sveta. Príjem digitálneho rozhlasového vysielania, podpora Chromecast a AirPlay 2, Bluetooth konektivita a bezdrôtové nabíjanie je všetko, čo má mať reproduktor v roku 2020. Cena 199,- € za takýto kúsok, je viac ako prijateľná.

Pošlite článok známemu