Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Bezdrôtové kino bez kompromisov

High & Style

25.04.2020

Americký výrobca Harman Kardon prichádza po dlhšej odmlke s moderným 5.1 kanálovým zvukovým systémom, určeným pre priaznivcov kvalitného priestorového zvuku domáceho kina. Úderný názov Surround čo to vypovedá o jeho zameraní a prednostiach, ale zosumarizovať jeho kvality iba na priestorový posluch by nebolo úplne férové. Tento systém toho totiž dokáže ešte oveľa viac. Hlavnou prednosťou a odlíšením od konkurencie je v tom, že zvuk sa do priestoru šíri bezdrôtovo.
Z pomerne ťažkej, a rozmernej krabice postupne vyberám 8 menších, ktoré sú pre jednoduchšiu orientáciu šikovne očíslované. Pre absolútne blaho laika je k dispozícii aj jednoduchý návod ako jednotlivé reproduktory usporiadať do priestoru ešte pred samotným zapojením. Všetkých šesť reproduktorov pôsobí maximálne solídnym dojmom, pričom ich základnou dizajnovou charakteristikou je priezvučná kovová mriežka a logo harman/kardon umiestnené na čelnej prípadne bočných stranách v prípade cenrálneho reproduktora a subwoofera.

Harman/Kardon Surround

Základná štvorica reproduktorov má tvar úzkych malých stĺpov, pričom ide o pár predných a pár zadných efektových reproduktorov. Center je o niečo málo dlhší a štíhlejší, no a najväčším reproduktorom je prirodzene dizajnový subwoofer s dvojicou basreflexových otvorov. Každý zo šestice reproduktorov tvorí samostatnú zvukovú jednotku, ktorej súčasťou je výkonný digitálny zosilňovač. Menšou nevýhodou je teda nutnosť pripojiť každý osobitne do elektrickej zásuvky. Sieťový kábel je však ten jediný, ktorý reproduktor ku svojej činnosti potrebuje. Siedmym elementom je totiž multimediálne rozhranie a srdce celého zvukového systému, ktoré vysiela bezdrôtovo zvukový signál do jednotlivých reproduktorov. Elegantný hub s farebným dotykovým displejom má podobnú výbavu ako klasický AV receiver, ale bez množstva reproduktorových terminálov a integrovaných zosilňovačov. Zadný panel obsahuje smerom z ľava ethernetový konektor RJ-45, štvoricu 4K HDMI vstupov, jeden HDMI výstup s podporou TV ARC, klasický 3,5 mm audio jack, optický vstup a micro USB servisný port. Pod záslepkou je značený ešte ďalší servisný port a nakoniec tlačidlo reset, ktoré je aj na každom z reproduktorov na ich zadnej strane. Jednoduché ovládanie a transport hudobného obsahu z okolitých zariadení zabezpečuje podpora Chromecast built-in. V balení je ku každému zo štyroch efektových reproduktorov a centrálnemu reproduktoru elegantný nástenný držiak s možnosťou ďalšieho nastavenia. Rozmerný subwoofer má pribalený masívny kovový stojan pokiaľ sa rozhodnete vystaviť ho do priestoru na výšku. Ja som ho umiestnil v polohe ležmo do hifi racku odkiaľ bez akýchkoľvek rezonancií pumpoval do priestoru tučné porcie basu.

Harman/Kardon Surround

Prvotné spustenie a nastavovanie zvukového systému si vyžaduje pripojenie na WiFi. Všetko však ide jednoducho a priložený manuál som vôbec nepotreboval použiť. V prvom kroku po zapnutí je nutné si stiahnut aplikáciu Google Home a následne iba nasledujete pokyny zobrazujúce sa na displeji zariadenia a smartfónu. Celkový čas nastavenia záleží do značnej miery na rýchlosti internetového pripojenia, keďže záverečná konfigurácia vyžaduje update firmwearu ktorý sa pred ukončením spustí automaticky. Zariadenie sa ešte pred finálnym spustením viackrát reštartuje a potom to príde. Aby som nezabudol. Reproduktory sú od výroby nakonfigurované a tak v balení nenájdete kalibračný mikrofón ani nič podobné. Aby bol dosiahnutý čo najvernejší priestorový efekt je potrebné dodržať správne rozostavenie a natočenie reproduktorov v posluchovom priestore.

Harman/Kardon Surround

Testovanie som započal trošku nezvyčajne sledovaním filmových thrillerov, samozrejme v HD kvalite s podporou 5.1 kanálového priestorového zvuku s počítačom spárovaným s hudobným systémom Harman/Kardan cez bluetooth. V podstate som si na začiatok vybral to najmenej kvalitné rozhranie aké systém HK Surround podporuje. Prvá ukážka z najnovšej nikdy nekončiacej filmovej ságy The Fast and the Furious 9. Zvuk je od prvého momentu veľký a dôrazný. Chýba mi však priestorový zvukový efekt. Kontrolujem zadné reproduktory a oba poslušne drobnou bielou diódou oznamujú svoje pripojenie. Na tlačidlami bohato posiatom diaľkovom ovládaní nachádzam nápis Surround. Problém je vyriešený. Razom je všetko ako má byť a okolo hlavy mi svištia ocelové guľky a úlomky z vypálenej rakety letia priestorom posluchovky za ohlušujúceho hrmenia subíku. Film Bohemian Rhapsody som si už doprial v plnej kvalite zo 4K UHD Blu-ray disku. Do kina som sa na tento životopisný muzikál mapujúci život pravdepodobne najväčšej rokovej legendy všetkých čias nedostal. Moja túžba, že by som si so zostavou Harman Kardon Surround mohol užiť tento film s atmosférou podobnou ako v kine sa naplnil takmer do bodky. Záverečná scéna, kedy Fredie vystúpi na pódium pred takmer stotisícové publikum vypredaného Londýnskeho štadióna vo Wembley bola z audiovizuálneho hladiska takmer dokonalá. Sexteto správne rozostavených reproduktorov ma dostalo do deja a bez preháňania, cítil som sa akoby som bol v tom ohromnom dave plnom nadšenia, radosti, a búrlivých emócií. Tak toto sú presne tie momenty, za ktoré sme my hifisti so sklonom k audiofílii ochotný obetovať celoročné úspory a poniektorí sa aj pokojne zadĺžiť. Zvedavý som bol aj na čistotu dialógov a tak som si počkal na večerné spravodajstvo. Ani tu sa nijaké veľké prekvapenie nekonalo. Zrozumiteľnosť a jasnosť aj pri vyslovene nízkej hlasitosti. V režime Night sa navyše utlmia efekty, ktoré by mohli rušiť ostatných členov domácnosti počas večerného sledovania filmu.

Harman/Kardon Surround

Multimediálny systém Harman Kardon Sourround však nie je výlučne o filmovom, či televíznom zvuku. S prehľadom si poradí aj s vašou obľúbenou hudbou, no pristupuje k nej iným, modernejším spôsobom. Vyznávači klasického sterea si ho asi nezamilujú, ale pokiaľ hudbu počúvate dennodenne aj počas domácich aktivít, budete príjemne prekvapení ako zvládne sústava šiestich reproduktorov zaplniť váš domáci priestor podmanivým a všadeprítomným zvukom. Plynulá regulácia subwoofera umožňuje dávkovať basy presne podľa vašej aktuálnej nálady a chuti. Daľšou dobrou správou je, že už vyššie spmínaný Chromecast built-in by mal byť už šoskoro softvérovým updatom doplnený o moderný AirPlay.

Zvukový systém Harman Kardan Surround si podľa očakávania získal moje sympatie vďaka pokrokovému bezkáblovému riešeniu, ale predovšetkým fantastickému priestorovému zvuku, ktorý bez problémov dorovná dvojnásobne drahšiu vyskladanú zostavu z AV receivera, piatich reproduktorov a subwoofera.

+ moderný dizajn
+ kvalitné vyhotovenie
+ excelentný bezdrôtový
+ priestorový zvuk
+ podpora moderných technológií
- cena rozhodne nie je pre každého

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu