Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Profesionálne slúchadlá na cestovanie

22.04.2013

     Kvalitné slúchadlá nestoja pár eur. To je fakt, ktorý dobre poznajú používatelia s požiadavkou na kvalitnú reprodukciu. My sme do testu práve preto vybrali slúchadlá s vysokou kvalitou reprodukcie, o čom svedčia aj vybrané značky. Všetky modely majú ovládanie hlasitosti a hudby/hovoru priamo na kábli. Využijete ich teda aj ako hands-free súpravu. Ak máte smartfón s rozšírenou kvalitou zvuku, výhody testovaných modelov využijete dvojnásobne. Takisto sme zaznamenali technologický pokrok kanálových slúchadiel, označovaných ako ear-in, teda na vkladanie do ucha. Netvrdíme, že prekonávajú supraaurálne modely, ale zo stránky dynamiky zvuku a stability reprodukcie sa im výrazne približujú. Rozhodne platí, že sú lepšie kvalitné in-ear slúchadlá do uší ako menej kvalitné slúchadlá s väčším meničom.
AKG K375
AKG K375     Tento model patrí medzi high-end slúchadlá a zo zvukovej stránky hodnoverne reprezentuje svoju značku. Špecialitou sú hliníkové puzdrá meniča, ktoré jednak posilňujú konštrukciu, jednak poskytujú stabilitu zvuku. Ani pri silných basoch sme nezaznamenali nijaké rezonancie. Pochvaľovali sme si aj silikónové náušníky. Tie síce v katalógoch vyzerajú vždy rovnako, no až po zasadení do ucha reálne poznáte ich kvalitu. A to porovnávame tie zo silikónu. V tabuľke uvádzame, že slúchadlá nemajú aktívne odhlučnenie, tu ho však ani nepotrebujeme, výrobca urobil krok správnym smerom. Namiesto aktívnej technológie, ktorá je síce fajn, ale niekomu jednoducho „nesadne“, sa zameral na kvalitu náušníkov. Majú extra odhlučnenie už po vložení do ucha. Keďže veľmi dobre tesnia a prispôsobia sa uchu, pocítite dunivé basy. Okrem toho majú zosilnené držanie a nestratíte ich napríklad pri vyberaní z vrecka. Priamo na kábli je ovládanie pre zariadenia Apple, ale štvorpólový audiokonektor funguje aj na iných telefónoch a hudobných prehrávačoch. Kábel sa nezamotáva, čo je rozhodne plus, no je to tak trochu na úkor jeho voľnosti. Neodporúčame slúchadlá zmotávať okolo zariadenia alebo dlane. Dlho si pamätajú svoj tvar, a tak pri nosení nebudú také pružné a budete zápasiť skôr s káblom v špirálovitom tvare. Dostupné sú aj v čiernom vyhotovení s priesvitnými návlekmi v čiernej farbe.

     Z výkonnostnej stránky slúchadlá poslúžia aj pri vyšších hlasitostiach a ocenili sme vyváženie stredov aj výšok. Je tu značná rezerva, čo umožní prispôsobiť zvukový výstup cez ekvalizér a ešte aj zvýšiť hlasitosť bez citeľnej deformácie zvuku. Nemuseli sme robiť kompromisy pri vyvažovaní zvukového prejavu a hlasitosti. Vcelku sme boli s týmto produktom spokojní. Model K375 určite využijete nielen pri cestovaní.

HODNOTENIE
+ Hliníkové puzdro, eliminovanie rezonancií pri vysokom zaťažení, stabilita zvuku pri vysokej hlasitosti
- Menej poddajný kábel

Harman/Kardon CL
Harman/Kardon CL     Slúchadlá s prítlakom na uši, tzv. supraaurálne modely, sú niekde v strede medzi malými modelmi do uší a veľkými mušľami. Podstatné je to, že sa dajú pohodlne prenášať a ani pri vonkajšom použití neprekážajú. Na lepšiu dynamiku zvuku sú vhodné, čo platí aj pre testovaný model, označený ako CL, teda z radu Classic. Hranatejšie tvary jasne naznačujú priradenie k najnovšej sérii modelov slúchadiel Harman/Kardon. Slúchadlá majú 40 mm meniče a vďaka svojmu podlhovastému tvaru sú kompaktnejšie pri nosení ako okrúhle modely s vypuklými mušľami. Zaujímavostí je tu však viac. Materiálové vyhotovenie je luxusné. Použitá je oceľ pri spojovacom moste, ale aj orámovaní mušlí a ich prichytení k mostu. Mušle majú náušníky z pamäťovej peny, a preto sa nielen pohodlne nosia, ale aj lepšie sadnú na ucho bez toho, aby niekde tlačili. Skutočné ocenenie od nás prichádza pre možnosť výmeny spojovacieho mosta, ktorý je súčasťou mechanizmu pohodlného nosenia. V balení máte ešte jednu veľkosť. Vymeniť sa dá za krátku chvíľu a tento krok je unikátny. Nie vždy je popruh pod spojovacím mostom dostatočne pohodlný pre všetkých, a preto sme ocenili snahu výrobcu vyjsť v ústrety každému používateľovi. Slúchadlá sa predávajú za nemalú cenu a zistenie, že most je krátky a registrujete silný prítlak, by bolo nepríjemné. Kábel má dĺžku 1,4 metra, čo je ideálne aj na domáce použitie na prepojenie s iným audiozdrojom než notebookom.

     Hudobná reprodukcia je vynikajúca a rýchlo si na ňu zvyknete. Cítiť tu dynamiku väčšieho meniča a špeciálne usadenie do mušle tak, aby celkový koncept produkoval vernejší zvuk. Nezáleží na hlasitosti, vždy dostanete vyvážený zvuk. Vyskúšali sme ich pri veľmi nízkej hlasitosti, keď nás potešilo vykreslenie stredov a výšok bez zániku basov. Vcelku je rovnováha reprodukcie silná stránka tohto modelu a s prehľadom nahradil domáce audiozostavy. Spojenie odhlučnenia a dynamiky zvuku priamo na ušiach je návykové.

HODNOTENIE
+ Prepracovaná konštrukcia z ocele, dynamika zvuku, pamäťová pena, zmena veľkosti prvku spojovacieho mosta, špičková reprodukcia pre náročných
- O niečo vyššia cena

Harman/Kardon NI
Harman/Kardon NI     Nová séria slúchadiel Harman/Kardon prináša modely pre používateľov, ktorí hľadajú na cestovanie slúchadlá veľmi malých rozmerov. Toto je prípad, keď hrá dizajn hlavnú úlohu a podľa našich testov nepotláča do úzadia kvalitu zvuku. Na rozdiel od drvivej väčšiny modelov slúchadlá zaujmú hranatým tvarom. Na tele majú ovládanie hovorov vrátane úpravy hlasitosti a pozastavenia hudby. Ide o rozšírenie funkcionality, takže poslúžia pri telefonovaní. Použitý štvorpólový konektor je kompatibilný s väčšinou smartfónov, špeciálne so zariadeniami značky Apple. Veľmi dobre sa používajú aj s notebookom doma alebo na cestách. Kábel je totiž trochu skrátený, a keďže má dĺžku 1,1 metra, nebude vám prekážať. Navyše sa nezamotáva. Pri nosení ho môžete dať do vrecka na košeli alebo do bundy. Vyšší používatelia však už nemusia cítiť také pohodlie pri prepojení so zariadením vloženým do vrecka nohavíc. Balenie obsahuje klasicky tri vymeniteľné náušníky zo silikónu a kapsičku na prenášanie.

     Zo zvukovej stránky sú jednoducho vynikajúce. Menič zvládne vysoké výkonové zaťaženie a na verné vykreslenie hudby nepotrebujete vysokú hlasitosť. Veľmi dobre hrajú už pri nízkej hlasitosti, hlavne ak sa zameriame na klasickú problematiku basov a vysokých tónov. Celkové prekreslenie zvuku je výborné, nech už počúvate akýkoľvek štýl hudby. Ocenili sme aj stabilitu prejavu po úpravách ekvalizéra. Ak máte notebook alebo PC so špeciálnym zlepšením Dolby, využijete slúchadlá naplno. Používatelia, ktorí hľadajú špecializované slúchadlá na špičkovú kvalitu zvuku, v tomto modeli nájdu to pravé. V ušiach držia stabilne a môžete s nimi aj ležať na uchu.

     Cena nie je najnižšia, ale toto sú prémiové slúchadlá vo svojej triede a počas testu ani raz nesklamali. Model NI je jeden z mála produktov, ktoré sme testovali v redakcii a nemáme mu čo vytknúť.

HODNOTENIE
+ Zvukový prejav, silné basy, dizajn, miniatúrny obal meničov, vhodné aj na ležanie, skrátený kábel
- Žiadne podstatné

JBL J33i
JBL J33i     Na modeloch typu in-ear je stále čo zdokonaľovať a isté zlepšenia a netradičné prvky prinášajú aj tieto slúchadlá. Majú, samozrejme, úplnú funkcionalitu na ovládanie hovorov s integrovaným mikrofónom a sú ideálne, nech už ich používate kdekoľvek. Kábel je v tomto prípade predĺžený až na 1,3 m a je plochý. Páčila sa nám jeho pružnosť a výška umiestnenia aretačného prvku na rozdelenie kábla smerujúceho do uší. JBL J33i nejde smerom čo najmenších rozmerov, ale pohodlia pri používaní. Výrobca upravil aj vzhľad puzdra a kábel doň prevliekol cez sponu, až potom priviedol priamo do puzdra. Vyberanie z uší je pohodlnejšie, pretože tlak na zvukovod sa prenáša rovnomernejšie. Súčasťou balenia je aj penový návlek, ktorý poslúži na zlepšenie pohodlia pri nosení, ak tie silikónové z akéhokoľvek dôvodu nebudú pre vás vhodné.

     Pozrime sa však aj na nemenej podstatnú vec – na zvukový prejav. Rovnako ako pri testovanom modeli AKG aj tu je rozšírené frekvenčné spektrum. Keďže sú slúchadlá vhodné aj na vysoké zaťaženie, môžete si vychutnávať dunivé basy bez toho, aby sa potlačili stredy a výšky. Stačí si prispôsobiť zvukový výstup cez ekvalizér alebo niektorú z technológií Dolby a zistíte, o čom je reč. Vyskúšali sme prehrávanie hudby aj pri nízkych hlasitostiach a s výsledkom sme boli spokojní. Reprodukcia je stabilná, hoci je jasné, že stredy viac vyniknú pri vyššej hlasitosti než na hranici rozumného počúvania. Ide o najlacnejšie slúchadlá v teste, no tým sa nedajte pomýliť. Majú netradičné vlastnosti a zo zvukovej stránky uspokoja aj náročných poslucháčov.

HODNOTENIE
+ Reprodukcia basov, stabilita zvuku, bez potlačených stredov a výšok, odhlučnenie, uchytenie kábla
- Nevhodné pri ležaní na boku

PCRevue 04/2013

Pošlite článok známemu