Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Harman/Kardon Onyx Studio 4: Evolúcia pokračuje

High & Style

26.09.2017

Pravidlo trikrát a dosť pravdepodobne pánom v Harmane nič nehovorí a tak sa do roka a do dňa od recenzovania tretej generácie Harman/Kardon ONYX Studio 3 objavilo na mojom redakčnom stolíku jeho štvrté voľné pokračovanie. Dizajnovo nadväzuje na svojho predchodcu a takmer by ste nepoznali rozdiel. Jemný generačný facelift som predsa len po letmom skúmaní postrehol, tak nech sa páči, takto nejako sme si spolu pár dní nažívali.
Opäť mám pred sebou ikonický dizajn v tvare disku v ukážkovom kvalitatívnom vyhotovení. V tkanine, na pohľad príjemnej a zvukovo priepustnej, je v prednej časti osadené logo Harman/Kardon. V zadnej časti nachádzam okrem dvojice dizajnových nožičiek s pogumovaním pre elimináciu vibrácií a odkrytej membrány basového reproduktora s nápisom Harman/Kardon ešte trojicu konektorov na pripojenie napájania, vstup AUX a servisný mini USB port. Vo vrchnej zadnej časti je podobne ako pri predošlých modeloch štrbina na prsty pre komfortnú manipuláciu. Ovládacie tlačidlá sú opäť rozmiestnené na prstenci vo vrchnej časti s jemne pogumovaným povrchom. Zľava pri čelnom pohľade sú tlačidlá párovania s bluetooth, ďalej tlačidlo na párovanie ďalšieho reproduktora, celkom navrchu pridávanie a uberanie hlasitosti, ďalej prijatie/ukončenie hovoru a nakoniec zapnutie/vypnutie reproduktora. Všetky majú s výnimkou tlačidiel ovládania hlasitosti jemné biele podsvietenie. Vyhotovenie je elegantné, pekné, skrátka, rokmi overené a prepracované.

Harman/Kardon Onyx Studio 4

Čo sa teda zmenilo?

Po prečítaní úvodných riadkov by sa mohlo zdať, že veľa nie. Novinka spoločnosti Harman má však zabudovanú výkonnejšiu batériu s kapacitou 3000 mAh. Čas nabíjania ostal nezmenený 5 hodín, no čas prehrávania vzrástol na slušných 8 hodín. To je presne o tri hodiny viac, ako dokázala predchádzajúca generácia. Vylepšená aplikácia HK Connect umožňuje spárovať až 100 rovnakých reproduktorov (Party mode) alebo dvojičku na dosiahnutie stereoefektu (Stereo mode). Po spárovaní so smartfónom je možné pomocou Voice assistant po novom využívať Siri v prípade platformy iOS alebo Google now, ak ste fanúšikom Androidu.

Po roku si opäť pripomínam návykovosť zvuku modelu ONYX. Štvrté pokračovanie je osadené rovnakým počtom a typom meničov. Nezmenený ostal aj výkon reproduktora 4 x 15 W pri zapojení do siete a presne polovičný pri prehrávaní zo zabudovaného Li-ion akumulátora. I ten je viac ako postačujúci aj pri singl zapojení, no po spárovaní do sterea vás čistý zvuk a výkon pekne usadí na zadok. Kvalita zvuku v prípade ONYX Studio 4 záleží výlučne na kvalite nahrávky, ktorou ho nakŕmite. MP3 bude znieť vždy iba ako MP3, no ak mu doprajete kvalitnejšie sústa, odmení sa ľúbivo návykovým zvukom. Netvrdil by som, že je prejavom výrazne ďalej ako tretia generácia. Hádam o čosi áno, no musel by som ich postaviť bezprostredne vedľa seba, aby som to mohol tvrdiť. Mne sa jeho nenútený, no detailný prednes páčil aj v minulosti. Za zmienku stojí aj intuitívne vzájomné párovanie, či rýchle spárovanie cez bluetooth, komunikácia s aplikáciou HK Connect a, samozrejme, 8-hodinová výdrž prehrávania na jedno nabitie.

Harman/Kardon Onyx Studio 4

HODNOTENIE
+ spracovanie
+ zvuk
+ možnosť spárovať až 100 reproduktorov
– nemožnosť spätného nabíjania externých zariadení

Pošlite článok známemu